Konkursowo

Żal mi ściska nie powiem co, kiedy myślę o sytuacji polskich debiutantów na polu literatury. Sam przez to przechodziłem, więc mam jako takie pojęcie, o czym mówię. Napisze się przykładowo takie opowiadanie i co dalej? Można pokazać rodzinie i znajomym, fakt, ale żeby ocena była cokolwiek warta, trzeba mieć w tym gronie kogoś oczytanego (nie tylko ogólnie, ale przede wszystkim na danym polu), serdecznego, ale równocześnie szczerego i nie bojącego się zranić naszych uczuć. Jak się zastanowicie, przyznacie sami, że sprawa nie jest łatwa, bo podobnych osób to przeważnie ze świecą szukać.

Jakie są inne opcje? Jest oczywiście prasa, no ale od nich wiele się nie dowiemy. Jeśli od redakcji takiej czy innej gazety (których, nawiasem mówiąc, jest tyle co nic) dostaniemy w ogóle jakąkolwiek informację, to przeważnie będzie to zwykłe „tak” lub „nie”. Nie dowiemy się, czy tekst jest naprawdę cholernie dobry, czy akurat wskoczył do numeru, bo brakowało czegoś na pięć stron. Jeśli odpowiedź jest odmowna, nie dowiemy się, czy jesteśmy absolutnym zerem, czy może wystarczy dopracować pomysł i poćwiczyć interpunkcję. 

Kolejna możliwość, bodaj najlepsza: pisma internetowe. Rzeczy pokroju QfantaEsensji, Creatio Fantastica – tam przeważnie dostaniemy krótką notkę z uwagami redaktorów. Rewelacyjna rzecz, choć czasami może budzić dziki śmiech, kiedy widzicie same plusy i superlatywy w takich uwagach, a ocenę dostajecie pokroju 6/10 🙂 Bywa i tak, lepsze to niż nic, przynajmniej coś wiemy.

Obok wspomnianych zinów interentowych jest i inny sposób na poznanie swojej literackiej wartości: konkursy. Dość często trafiają się rozmaite konkursy literackie, a wśród tych fantastyka zdecydowanie przoduje. Co szczególnie istotne, zwykle trzeba zmierzyć się z czymś bardzo konkretnym: a to chory limit znaków, a to motyw przewodni, a to zdanie, którym tekst ma się kończyć… Fajna rzecz takie konkursy, bo zmusza do myślenia – jak tu ugryźć dany temat, tak aby zostać zapamiętanym? Niekoniecznie od razu wygrać, ale może jakieś wyróżnienie przynajmniej dostać? Bo – UWAGA – w konkursach często wyróżnienia trafiają do tych, którzy jeszcze stylistycznie sobie nie radzą, ale mają dobre pomysły. A to chyba najlepsza wskazówka, że warto dalej próbować. Że warto ćwiczyć i pisać, pisać, pisać.

Po tym przydługim wstępie, chciałbym przejść do meritum dzisiejszego wpisu, mianowicie do konkursów. Oto przed Wami trzy konkursy, które, mam nadzieję, zwrócą Waszą uwagę. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z regulaminami i wzięcia udziału.

Konkurs nr 1 to organizowany przez Społecznościową Agencję Literacką „TFÓRCA” konkurs zatytułowany „Ale jazda!”. Skrótowo: najpóźniej do 16 września trzeba machnąć króciaka do 5 tys. znaków. Regulamin szczegółowy na forum „TFÓRCY” pod adresem: http://www.tforca.civland.com/viewtopic.php?t=86

Konkurs nr 2 to organizowany przez Michała Stonawskiego konkurs pod tytułem „Lata 80”. Atrakcyjna rzecz, szczególnie że Michał wymyślił ciekawe i niebanalne zadania. Dla wszystkich wielbicieli klimatu retro rzecz obowiązkowa! Tylko brać się do roboty, bo czasu jest mało! Dokładniejsze info na blogu Michała pod adresem: http://cedrik.sf-f.pl/blog/?p=610

Konkurs nr 3 to trzecia odsłona Horyzontów Wyobraźni organizowanych przez Qfant i portal Weryfikatorium. Tu już macie szerokie pole do popisu – dłuższa forma, rzucona tylko konwencja (kryminał albo fantastyka)… no i czekają fajowe nagrody, a do tego Prestiż (tak, tak, przez duże „P” :)). Czas do pierwszego października, więc do roboty! Szczegóły na stronie: http://horyzonty-wyobrazni.pl/  

Powodzenia, miłego pisania i samych laurów!!!

Reklamy

Informacje o Marcin Rusnak

Wrocławianin, rocznik 1984. Miłośnik literatury fantastycznej, muzyki rockowej i dobrego kina. Pisarz, muzyk, tłumacz, nauczyciel angielskiego, mąż.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fantastyka, Różne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.