Pyrkon 2013

Nie mógłbym prawdopodobnie pisać innego rodzaju literatury niż fantastyka. Problemem nie jest, rzecz jasna, brak pomysłów – te pojawiają się co i rusz. Chodzi raczej o to, że pisanie fantastyki daje niesamowite możliwości: pozwala opowiedzieć dowolną historię i przekazać dowolną myśl, równocześnie oferując autorowi niesłychaną swobodę w kwestii kreacji świata i bohaterów. W fantastycznych realiach można napisać pasjonujący kryminał, komedię romantyczną, powieść przygodową, metafizyczną, humoreskę albo opowieść z dreszczykiem. W wyeksploatowane już na pozór motywy można tchnąć drugie życie. Granicą jest tylko wyobraźnia, pisarski warsztat i zapas wolnego czasu.

Jednak ta swoboda nie jest jedynym, co sprawia, że fantastyka jest tak niebywale pociągająca – jest  ona też  jedyną chyba konwencją literacką, która sprawia czytelnikom tyle frajdy, tak dalece ich angażuje i zachęca do aktywnego kontaktu innymi fanami, o ulubionych pisarzach nie wspominając. Ok., może i są jakieś festiwale kryminału czy spotkania prozy kobiecej, ale skromnym zdaniem niżej podpisanego nie umywają się do konwentów fantastycznych. Nic nie dorówna panującej na konwentach atmosferze i różnorodności proponowanych atrakcji.  A pretendent do numeru jeden pośród polskich konwentów, czyli poznański Pyrkon rozpoczyna się już w najbliższy piątek, 22 marca.

1111

Tegoroczny program Pyrkonu prezentuje się bardzo zachęcająco. Poza gośćmi zagranicznymi jak Graham Masterton czy Miroslav Žamboch pojawi się też cała plejada polskich autorów: Jarosław Grzędowicz, Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Stefan Darda, Maja Lidia Kossakowska, Ewa Białołęcka, Marcin Mortka… długo by wymieniać. Atrakcji nie związanych bezpośrednio z literaturą też będzie co niemiara: LARPy, koncerty, konkursy, pokazy filmów, sale z grami komputerowymi, pokazy szermierki, warsztaty fireshow… no moc tego jest po prostu! Każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś ciekawego, więc zachęcam do wizyty na terenie poznańskich targów, nudzić się na pewno nie będziecie.

Ja też dołożę swoją cegiełkę do tej monumentalnej pyrkonowej budowli. W sobotę o godzinie 23:00 (Wytrwacie? To już sporo po dobranocce…) poprowadzę prelekcję zatytułowaną „Debiut w dobie kryzysu”. Poopowiadam o tym, co zrobić, żeby z nieśmiałego człowieczka piszącego do szuflady stać się autorem z wydaną książką na koncie. Ponadto ponarzekam trochę na polski rynek (patrz wspomniana w tytule „doba kryzysu”), sprzedam kilka sprawdzonych autorskich tricków i postaram się ostrzec początkujących literatów przed błędami, które sam popełniłem – wszak lepiej uczyć się na cudzych potknięciach niż na własnych.

Oprócz tego pojawię się na spotkaniu poświęconym antologii Szortal Fiction, o której wspominałem ostatnio. Premiera tego zbioru miniatur literackich może być jednym z ciekawszych wydarzeń konwentu, szczególnie gdy wziąć pod uwagę jak wielu utytułowanych i utalentowanych twórców ma mieć w nim swoje teksty. Już się nie mogę doczekać! Aha, spędzę też część soboty przy stoisku Wydawnictwa Dom Snów, gdzie będzie można zdobyć mój autograf, pogawędzić trochę albo kupić świeżutki egzemplarz Czasu ognia, czasu krwi.

Cóż więcej rzec? Mam nadzieję, że zobaczymy się w przyszłą sobotę w Poznaniu 🙂

Trzymajcie się!

PS. Szczegółowy program imprezy oraz całe mnóstwo przydatnych informacji na temat tegorocznego Pyrkonu można znaleźć TUTAJ.

Reklamy

Informacje o Marcin Rusnak

Wrocławianin, rocznik 1984. Miłośnik literatury fantastycznej, muzyki rockowej i dobrego kina. Pisarz, muzyk, tłumacz, nauczyciel angielskiego, mąż.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fantastyka, Różne i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s